Diyarbakır’da Ev Temizliğinin Olmazsa Olmazları

Hijya Temizlik / Ev Temizliği / Diyarbakır’da Ev Temizliğinin Olmazsa Olmazları
Yayınlanma Tarihi: 26 Ekim 202025 Kasım 2020 » Kategori: Ev Temizliği

Diyarbakır temizlik şirketleri arasında lider olan temizlik şirketimizin bugün sizler için hazırladığı makalemizin konusu Diyarbakır’da ev temizliğinin olmazsa olmazları

Ekonomik bütçesi uygun olan ya da çalışma hayatı nedeni ile ev temizliği işini kendisi yapmayan kişiler için Diyarbakır temizlik şirketi bulma ve maliyetlendirme ile ilgili makalenin sonuna doğru bilgiler i açıklayacağız. Bazen şartlar yerinde olmağı zaman, istesek de istemesek de yaşam alanlarımızı temizlemek zorunda kalabiliriz. Kimi zaman hijyen şartlarını yerine getirmek için, kimi zaman ise misafirler nedeni ile temizlik yapmamız gerekebilir.

Diyarbakır’da ev temizliği yaparken dikkat edilmesi gereken en önemli şey, kendi sağlığınızdır. Diyarbakır ev temizliği hizmetinde kullanılacak  temizlik malzemeleri ilgili doğru seçimler yapmak ve bu malzemelerle mümkün olduğunca temastan kaçınmak önemlidir. Günümüzde kimyasal ev temizlik malzemeleri ve vücuda verdiği zararlarla ilgili bolca bilgilendirme makaleleri yayınlanırken, bu konuya kayıtsız kalmak mümkün değil. Sirke, karbonat gibi doğal temizleyici yöntemler, her ne kadar kullanıcıları %100 tatmin etmese de ağır kimyasallar içeren temizlik ürünlerine maruz kalmak yerine tercih edilebilir. Doğada çözünen, vücutta temas ettiği yere zarar vermeyen ve etrafı pırıl pırıl yapabilecek organik temizlik ürünlerini piyasada farklı markaların adı altında bulabilirsiniz. Seçiminizi yapmadan önce ürünlerle ilgili yorumları, karşılaştırmaları okumayı unutmayın. Hazırsak temizliğe başlayabiliriz.

Ev Temizliği Nasıl Yapılır?

İlk önce ev temizliğine nereden başlanır bir bakmak gerekiyor. Enerjinizi doğru kullanabilmek adına mutlaka bir planınız olsun. Örneğin, dağınıklık ve daha fazla işin olduğu bir yerden başlamak yerine daha az kullanılan odalardan başlamak, size vakit kaybettirecek ve daha çok yorulmanıza sebep olacaktır. En zor kısma piliniz bitmek üzereyken geçmek de zor olacaktır.

ev temizliği nasıl yapılır
ev temizliği nasıl yapılır

Salon ve mutfak genellikle bir evin en çok zaman alan kısmıdır. Her ne kadar banyo temizliği birçok kişi için korkutucu olsa da yapılan temizlik sırasında sık sık girilip çıkılacağından, en sona bırakılacak yerler arasında olmalıdır. Özellikle banyo mobilyaları ve fayansların temizliği bu noktada önem kazanır. Temizlik sırasında odalar arası geçişin çok olduğu antre ve kapı girişlerini de sonraya bırakabilirsiniz.

Sıralamanızı İyi Yapın!

Evimizdeki günlük dağınıklığa çeki düzen verdikten sonra şayet genel ev temizliği yapacaksak; öncelikle perdeleri çıkarıp çamaşır makinesine atabilir, ardından cam silmeye geçebiliriz. Koltuk ya da masa örtüsü gibi yıkanabilir ev eşyaları, yıkama sırasında yerini alırken biz de sıra ile diğer işlere geçebiliriz. Genel ev temizliğinde nereden başlanacağı, genel olarak tozların havaya kalkabileceği ve tekrar evin kirlenmesi ihtimali üzerine kuruludur. Bu nedenle en dış bölge olan camlardan başlanır. Daha sonra koltuklar ve halılar süpürülüp silinir, tozları aldıktan sonra en son yerleri süpürerek odalardaki genel temizliği bitirmiş oluruz. Banyo, temizlik yaparken en çok kirletilen alan olduğundan en son banyo silinip yıkanır. Böylece ev tertemiz olur.

Detaylı Ev Temizliği Nasıl Yapılır?

Diyarbakır’da detaylı ev temizliği yaparken, genel ev temizliğine ek olarak; duvarlar, kapılar, dolap içleri, yatak ve koltukların alt kısımları, uzun zamandır hiç dokunmadığınız, görünür olmayan tüm detayları temizlemek gerekir. Atılacak, artık görevini tamamlamış eşyalarla işe başlayabilirsiniz. İlk başta vazgeçmek zor olsa da sonrasında bir rahatlama geleceği deneyimle sabittir. Temizlik işlemi boyunca kapılar ve camlar açık kalabilir. Böylelikle tertemiz, sinmiş kokulardan arınmış bir eviniz olur.

Uzun zamandır yıkamadığınız yatak, koltuk, masa örtüleri, halılarınız, perdeleriniz yıkanıp kurutulur. Camlar, duvarlar, kapılar dip köşe temizlenir. Mutfak temizliğinde ise lavabo ya da dolap üstü gibi daha az el değen yerlere öncelik verilip, yağ kalıntılarından kurtularak dolap içlerine geçmek yerinde olacaktır. Zira dolap içlerinde el oyalayan kısım yalnızca karışıklık ya da ufak tefek tozlar olabileceğinden, aslında daha az zamanınızı alacaktır. Unutmayın, mutfak dekorasyonunuzun her daim şık görünmesi için temizlik şarttır.

Genel temizlikte banyoya şöyle bir çeki düzen verip yıkamak yeterli olur ama detaylı temizlikte; derzler, klozet çevresi ve kapakları, küvet ya da duşakabin hijyen sağlayacak temizlik malzemeleriyle, ince detaylara özen göstererek temizlenmelidir. En son varsa banyodaki dolap içleri ve aynalar silinir. Temizliğin son aşamasında hava ile tekrar gelen toz varsa alınır ve yerler antreye kadar silinerek temizlik bitirilir. Temizliğin başında yıkayıp kuruttuğunuz perde, koltuk örtüsü, halı gibi ev eşyaları yerleştirdikten sonra artık tertemiz olan evinize merhaba diyebilirsiniz.

Ev Temizliği Fiyatları Ne Kadardır?

Günümüz koşullarında kişiler, istese de kendi evini temizlemeye zamanı olmayabiliyor ya da zaten işten arta kalan az bir zamanda temizlikle uğraşmak yerine kendine vakit ayırmayı seçebiliyor.

Ev Temizliği Fiyatları Ne Kadardır?
Ev Temizliği Fiyatları Ne Kadardır?

Diyarbakır Temizlik Şirketleri Fiyatları, yaşadığınız şehre, hatta semte göre değişmekle beraber, 1 temizlik görevlisi için ortalama ücret günlük 150 ile 180 TL arasındadır. Küçük şehirlerde bu rakam 100 TL’ye kadar düşerken, büyük şehirlerin lüks semtlerinde bu rakam 250 TL ve üzerine kadar çıkabilir. Fiyatı belirleyen yalnızca semtin gelir düzeyi değildir. Bir Diyarbakır temizlik şirketi görevlisi genel ev temizliğinden sorumlu olduğundan duvar, cam, halı silme gibi işlemlerin çokluğu da fiyatın artmasına neden olabilir.