En İyi İnşaat Sonrası Temizlik Rehberi

Hijya Temizlik / İnşaat Sonrası Temizlik / En İyi İnşaat Sonrası Temizlik Rehberi

Evinizde inşaatçılar ile yaşıyorsanız, inşaat işlerinin ne kadar yıkıcı olabileceğini bilirsiniz. Her şey planlandığı gibi giderse ve esnafınız olabildiğince düzenli olsa bile, toz ve kir kaçınılmazdır. İnşaat sonrası temizlik ile özel temizlik gereksinimleri ortaya çıkar. Tuğla veya alçıpan tozu, düzgün temizlenmezse evinize zarar verebilir ve bazı inşaat kalıntıları sağlığınız için tehlikeli olabilir.

Diyarbakır temizlik şirketi Hijya Temizlik, inşaat sonrası temizliklerde uzmandır. Tadilatı bitirdiyseniz, bir sigorta talebinin sonunda ya da DIY’e kapılmış olsanız da, inşaat sonrası temizliği ipuçlarımız, yeni görünümünün keyfini çıkarabilmeniz için evinizi tekrar düzene sokmanıza yardımcı olacaktır.

En İyi İnşaat Sonrası Temizlik Rehberi
En İyi İnşaat Sonrası Temizlik Rehberi

İnşaat Sonrası Temizliğe Başlamadan Önce

Yoğun bir şekilde temizlemeye başlamadan önce alanı mümkün olduğunca tozdan arındırmaya çalışın. Bu sadece son görevinizi kolaylaştırmakla kalmaz, aynı zamanda çok fazla toz veya pisliği solumaktan kaçınmak daha güvenlidir. Çoğu donanım mağazasında bulunan plastik kaplamayı kullanarak etkilenmeyen odaları kapatın ve plastiği kalıcı hasara neden olmadan duvarlarınıza ve kapılarınıza sabitlemek için maskeleme bandı (ressam bandı olarak da bilinir) kullanın. HVAC sisteminizi korumak için havalandırma deliklerini ve açıklıkları daha fazla plastik örtü ile kapatmayı unutmayın.

Her zaman ön kapınızdan en uzak noktadan başlayın ve çalışın. Bu şekilde, önceden temizlediğiniz odalarda daha fazla kiri takip edemezsiniz. İlk geçiş için yumuşak kıllı bir süpürge alın ve her odayı olabildiğince temiz bir şekilde süpürün. Tüm gevşek kalıntıları almak için tavanı ve duvarları bile süpürün ve odanın ortasına doğru fırçalayın. Toz çok kötüyse, çalışırken kaliteli bir toz maskesi takın. Tozun hafifçe su ile püskürtülmesi süpürmeyi kolaylaştırabilir.

Diyarbakır temizlik şirketi Hijya Temizlik’ten Profesyonel İpucu : Islak / kuru bir vakum, gevşek tozları toplamak için harikadır veya toz gerçekten kötüyse, yerel nalburdan süpürme bileşikleri arayın. Bunlar tozu birleştirmek ve temizliği kolaylaştırmak için kullanılan talaş benzeri karışımlardır.

İnce toz

İnşaat Temizliğinde Toz
İnşaat Temizliğinde Toz

Çoğu inşaat işinden sonra, ince toz en büyük probleminiz olacaktır. Tüm uygun önlemleri alırken bile, bu tür tozların tamamen tutulması neredeyse imkansızdır. Ne yazık ki, HVAC sisteminizi tıkarsa veya elektroniğe girerse hasara neden olabilir.

İnce tozu temizlemenin en iyi yolu nemli bir mikrofiber bez kullanmaktır. Tozu çok ıslatırsanız, beze yapışmak yerine çamura dönüşecektir, bu yüzden hemen hemen nemli olana kadar sıktığınızdan emin olun. Sadece bezle tozu almak istiyorsun, ıslatmak değil. Bu, zeminler ve duvarlar dahil her yüzeyde tekrarlamanız gereken bir işlemdir.

Islak tozun temizlediğinizi düşündüğünüz alanlara yeniden uygulanmasını önlemek için bezi her geçiş arasında yıkayın ve hava bulanıklaştığında kullandığınız suyu değiştirin. Ardından alanın iyice kurumasını bekleyin ve kalan tozu almak için fırça eki olan bir elektrikli süpürge kullanın. Son olarak, nemli bir bezle temizleyin ve duvarları ve zemini son bir kez silin.

Profesyonel İpucu : Halı kaplı bir zeminde ince toz varsa, yerel nalburdan ıslak / kuru bir elektrikli süpürge kiralayın. HEPA (Yüksek Verimli Partikül Hava) filtreli bir vakum almak, mümkün olduğunca fazla tozu gidermesini sağlayacaktır.

Alçıpan ve Alçı Tozu

Alçıpan veya alçı tozu, temizleyiciler için kendine özgü zorluklar sunar. Bu tozu çok ıslatırsanız, sıva oluşturma ve evinizin yüzeylerini lekeleme veya zarar verme riskiniz vardır. Temizlemeye çalıştığınız tozda alçı olduğundan şüpheleniyorsanız, hasar riskini en aza indirmek için bu ipuçlarını izleyin.

Bir galon ılık suya iki bardak beyaz sirke ekleyerek bir temizleme solüsyonu hazırlayın. Küçük bir alanı olabildiğince az suyla süngerle silin ve hemen bir havluyla tamamen kurulayın. Tüm tozu almak ve ahşap veya kiremitli yüzeylerden herhangi bir beyaz kalıntı veya donukluğu gidermek birkaç uygulama alabilir. Yeniden kirlenmeyi önlemek için bulanıklaştıktan sonra su ve sirke solüsyonunu değiştirin.

Profesyonel İpucu : Suyu ve sirke solüsyonunuzu korumak için bir kova temiz su alın ve bunu paspas veya süngerinizdeki alçı tozunu durulamak için kullanın. Etkili bir şekilde kurutmak için çok nemli hale geldiğinde kullandığınız havluyu da değiştirin.

Tuğla ve Harç Tozu

Tuğla tozu diğer tozlardan daha ağır olma eğilimindedir ve bu da temizlemeyi zorlaştırabilir. Başlamak için, olabildiğince fazla toz ve pisliği emmek için güçlü bir vakumda başlığı kullanın. Daha sonra bir galon suda 1.5 bardak hidrojen peroksidi seyreltin ve sert yüzeylerdeki tozu silmek için yumuşak pamuklu bezler kullanın.

Halı gibi yumuşak yüzeylerde sert kıllı bir fırça kullanmanız ve tozu ovalamanız gerekir. Yumuşak bir yüzeyde tuğla tozunu asla ıslatmayın çünkü lekelenmeye neden olur. Tozu gevşetin ve ardından fazlalığı vakumlayın.

Profesyonel İpucu : Kullanılmış kurutucu tabakalar harika toz toplayıcılar yapar. Bunları tozlu yüzeylerde gezdirin ve dolduğunda atın.

Macun Yapıştır

Macun, alçı, alçıpan ve ahşaptaki küçük delikleri, çatlakları ve yüzey kusurlarını doldurmak için yaygın olarak kullanılan bir macundur. Çok yönlü yapısı, onu hem kendin yap yapanlar hem de profesyonel yenilemeciler arasında popüler kılar ve kurumuş macun macununun temizlenmesi, inşaat sonrası temizlik sırasında yaygındır. Macunu nasıl temizleyebileceğiniz, üzerinde bulunduğu yüzeye bağlıdır.

Fayans Yüzeyleri

İlk adım olarak, olabildiğince fazla macunu silin. Nemli bir sünger kullanın ve kuru bir havluyla temizleyin. Kalan beyaz kalıntı varsa, tamamen çıkana kadar süngerle temizleyin.

Nemli bir süngerle dökülmeyen karoların üzerine hala macun kurumuşsa, fayanslara zarar vermemek için plastik bir macun bıçağı kullanarak mümkün olduğunca kazıyın. Ardından kalan macunu nemli bir havluyla örtün ve sıyrılıncaya kadar yumuşamasını bekleyin. Ardından lekeler gidene kadar süngerle temizleyin.

Ahşap Yüzeyler

Ahşap yüzeyler karoya göre su hasarına çok daha yatkındır, bu yüzden onları olabildiğince kuru tutmanız gerekir. Herhangi bir ıslak macunu kuru bir havluyla silin ve kalıntının üzerine pencere temizleyicisi veya beyaz sirke kullanın.

Macun tamamen kurumuşsa, plastik bir macun bıçağıyla kazınana kadar yumuşatmak için odun yağı kullanın.

Halı

Macun macunu halıdan silmeye çalışmayın çünkü bu sadece daha fazla zarar verir. Bunun yerine, macunu tamamen kurumaya bırakın ve olabildiğince fazla macunu kırıp vakumlayarak temizlemeye başlayın. Sonra macun üzerine halı temizleyicisi püskürtün ve kağıt havluyla kurulayın.

Ev tadilatları heyecan verici olabilir ama aynı zamanda test süreleri de olabilir. Evinizi geri almak ve değişikliklerin tadını çıkarmak istiyorsunuz, ancak inşaat sonrası temizlik uzun zaman alabilir ve gerçek bir baş ağrısına dönüşebilir.

Diyarbakır temizlik şirketleri arasından en güler yüzlü temizlik profesyonellerinden oluşan ekibimizi arayarak inşaatın stresini geride bırakın. Şeffaf fiyatlandırmamız gizli sürprizler olmadığı anlamına gelir ve evinizi hiç vakit kaybetmeden temizlemek için aynı gün randevulara bile hazırız. Diyarbakır temizlik şirketi Hijya Temizliği arayın ve bugün tüm inşaat sonrası temizlik ihtiyaçlarınızı karşılamamıza izin verin.