İşletmeniz Neden COVID-19 (Korona Virüs) Testi Yapmalı

Hijya Temizlik / Ofis Temizliği / İşletmeniz Neden COVID-19 (Korona Virüs) Testi Yapmalı
Yayınlanma Tarihi: 25 Kasım 202025 Kasım 2020 » Kategori: Ofis Temizliği

Her işletme, COVID-19 ile ilgili kamuoyunun endişelerini gidermek ve çalışanların ve müşterilerin yeni korona virüsün yayılmasını önlemek için her önlemi aldığınızdan emin oldukları güvenli ve verimli bir iş yeri işletmek için elinden geleni yapıyor . Ancak bilim günlük bir hızla gelişirken ve COVID-19’a neden olan virüs olan SARS-CoV-2 hakkında hala çok fazla şey bilinmezken, doğru önlemleri aldığınızdan emin olmak zor.

Diyarbakır temizlik şirketi olarak, bir ofisi yada iş yerini temiz ve sterilize etmek hakkında bir veya iki şey biliyoruz ve yüzeyler için korona virüs testlerinin nasıl çalıştığını ve yüzey testinin gerekli olup olmadığını ve ne zaman gerekli olduğunu anlamak için bu kapsamlı kılavuzu bir araya getirdik.

Profesyonel İpucu: SARS-CoV-2 yeni bir korona virüs olduğundan, bilim adamları her gün bu konuda daha fazla şey öğreniyorlar. En son haberler ve tavsiyeler için daima CDC’yi veya diğer güvenilir otoriteleri kontrol edin .

İşletmeniz Neden COVID-19 (Korona Virüs) Testi Yapmalı
İşletmeniz Neden COVID-19 (Korona Virüs) Testi Yapmalı

COVID-19 nasıl yayılır

Dünyanın dört bir yanındaki ülkeler korona virüse yakalanma riskini en aza indirmeye çalışırken, COVID-19’a neden olan virüsün nasıl bulaştığı şiddetli bilimsel incelemelerin konusu oldu. SARS-CoV-2’nin, her konuştuğumuzda, öksürdüğümüzde ve hatta nefes aldığımızda yaydığımız solunum damlacıkları yoluyla yayıldığını biliyoruz. Diğer insanlar bu damlacıkları solur ve virüsü kaparlar. Bu yüzden maske takmak ve sosyal mesafe koymak COVID-19’un yayılmasını kontrol altına almak için hayati önem taşıyor.

Bununla birlikte, virüsün havada asılı kalan (havadaki partiküller) veya yüzeylere yerleşen solunum damlacıklarında hayatta kalabildiğini gösteren artan sayıda kanıt var. Bu faktörler, herkes maske kurallarına uysa ve bir metre uzakta olsa bile insanlara bulaşma riskini artırır. Biri bir bakkalın bir koridorunda öksürebilir ve damlacıklar beş dakika sonra başka bir kişi içlerinden geçtiğinde hala havada olabilir. Veya ödeme sırasında belirtisiz bir kişiyi takip edebilir ve kredi kartı tuş takımındaki aynı düğmelere dokunabilirsiniz. Bu nedenle yüzeyden bulaşma riskini anlamak ve enfeksiyon riskini azaltmak ve pandemi sırasında hepimizin güvende kalmasını sağlamak için rutin testler yapmak giderek daha önemli hale geliyor .

Yüzeylerden covid yakalama şansı nedir?

Mümkün olduğu kadar çok önlem alma ve yine de COVID-19’a yakalanma fikri korkutucu, ancak korona virüsü bir yüzeyden kapmanın gerçek riski nedir?

İlk çalışmalar korkunç bir tablo çizdi. Diyarbakır temizlik şirketi Hijya Temizlik tarafından yayınlanan bir araştırma , bakırda 4 saate kadar, kartonda 24 saate kadar canlı SARS-CoV-2 virüsünün tespit edildiğini ve plastik üzerinde 72 saate kadar aktif virüsün tespit edilebildiğini buldu. Diğer çalışmalarda yüzeylerde 4 gün hatta 6 gün sonra canlı virüs tespit edildi . SARS-CoV-2, başka bir korona virüsün (SARS-CoV-1) neden olduğu grip veya SARS’tan daha yüksek yüzeyde hayatta kalma oranına sahiptir.

COVID-19’un yüzeyden bulaşma şansı düşük olsa da meydana geliyor. CDC , asemptomatik bir yolcunun asansör düğmesine dokunduktan sonra Çin’in Heilongjiang Eyaleti’nde meydana gelen bilinen 71 vakayla ilgili bir çalışma yayınladı . Yolcu, kendi kendine tecrit ile ilgili tüm uygun önlemleri almasına rağmen, apartmanlarındaki alt kattaki komşuları enfekte oldu ve oradan virüs 70’den fazla kişi ve iki hastaneden geçti. Virüs türünün genom dizilemesi, tüm vakaları bu tek gezginle pozitif olarak ilişkilendirdi.

Diyarbakır temizlik şirketi Hijya Temizlik tarafından yapılan başka bir çalışma , bir hastayı tek bir hastanede yaklaşık 120 vaka ve 15 ölümle ilişkilendirdi. Bilim adamları, virüsün tıbbi personel tarafından koğuşlar arasında bulaştığını belirlediler – enfekte oldukları için değil, kullandıkları aletler ve dokundukları yüzeyler aracılığıyla. Diyarbakır’da  bulaşıcı hastalıklar uzmanı olan çalışma lideri Doktorlar , ” Temelde bunun [personelin] elinden geldiğini ve termometreler, kan basıncı manşonları ve stetoskoplar gibi paylaşılan hasta bakım ürünleri olduğunu düşünüyoruz,” Platform tamamlandı.

İşletmeler ve iş yerleri COVID-19’un yüzeyden bulaşmasını nasıl önleyebilir?

Korona virüsü kontrol altına almaya çalışırken lehimize olan faktörlerden biri, SARS-CoV-2 virüsünün kendisinin yok edilmesinin kolay olmasıdır. Virüsün lipit zarfı vardır, yani dış zarı yağdan yapılmıştır. Yağları parçalamak için tasarlanmış herhangi bir madde – örneğin sabun – virüsü öldürmek ve bulaşma riskini ortadan kaldırmak için yeterlidir. Ancak bu, etkili bir şekilde temizlemek için virüsün yüzeyde nerede olduğunu bilmeyi gerektirir. Temizlik sırasında küçük bir alan bile göz ardı edilirse, aktif virüs yüzeylerde kalabilir ve çalışanlar, müşteriler ve müşteriler için risk oluşturmaya devam edebilir.

Düzenli yüzey testi, bir tesisin güvenliğini sağlamaya yardımcı olabilir ve COVID-19’un yüzeyden bulaşma riskini şu yollarla azaltabilir:

 • Hangi yüzeylerin virüs parçacıkları içerebileceğinin doğrulanması
 • Mevcut temizleme protokollerindeki boşlukları belirleyin
 • Yerleşik temizleme yöntemlerinin verimliliğini anlayın

Yüksek temas noktalarının çoğu, rutin temizlik sırasında genellikle gözden kaçar veya mikropların ve virüslerin yayılmasını önleyecek kadar sık ​​temizlenmez.

Bu alanlar işyerinizde en son ne zaman temizlendi?

 • Işık anahtarları
 • Kapı kolları ve itme / çekme plakaları
 • Resepsiyon masası tezgahları
 • Bilgisayar fareleri ve klavyeler
 • Kahve makineleri ve mikrodalgalar
 • Musluklar
 • Sandalye arkalıkları
 • Merdiven rayları

Çoğu iş yeri, işyerlerini sterilize etmek için her gece temizlik yapanlara güveniyordu, ancak bir pandemi sırasında bu yeterli olmayabilir. Her çalışana kendi kulaklığını sağlamak, mola odalarını kapatmak ve vardiya değişiklikleri arasında masaları ve bilgisayar ekipmanlarını silmek gibi çapraz kontaminasyonu önlemeye yönelik önlemler riski azaltabilirken, insan hatasına izin vermezler. Bir iş arkadaşına aramayı aktarmak yerine telefonu teslim etmek, alanlara yalnızca kullanımdan sonra üstünkörü bir silme uygulamak veya uygun temizlik solüsyonlarını doğru şekilde kullanmamak, temiz olduğu varsayılan alanlarda kirlenmeye neden olabilir.

Örnek olay: Lise sınıfı

Sık Kullanılan Alanların Temizliği
Okullarda Korona Virüs

Giderek daha fazla okul yüz yüze öğretime geri döndükçe, büyük bir salgından kaçınmak Amerika’nın her yerindeki topluluklar için birincil endişe kaynağı. Gençleri herhangi bir alanı temiz tutmaya teşvik etmek, çoğu ebeveynin çok iyi bildiği bir savaştır, öyleyse okullar, sınıflar arasında gidip gelirken öğrencilerin güvenliğini nasıl sağlayabilir?

John Smith, 1000’den fazla öğrencisi olan daha büyük bir banliyö lisesinin müdürüdür. Okul yeniden açıldığında, öğrencileri ve personeli COVID-19 kapmaktan korumak için önlemler aldı. Tüm öğrencilerin her sabah bir veli veya vasi tarafından okula gitme sertifikası alması gerekir ve okul, her gün öğrencilerin yalnızca yüzde 50’si okulda olmak üzere azaltılmış bir zaman çizelgesi uygulamaktadır.

Sınıflarda öğrenciler, hava akışını azaltmak için üç tarafında plastik bir bölme bulunan ayrı masalara otururlar. Öğretmen başka bir bölmenin arkasında masasında kalır ve tüm çalışanlar ve öğrenciler her zaman maske takmalıdır. Her dersin sonunda her öğrenci, masasını ve bölmesini silmek için bir sprey şişesi dezenfektan ve tek kullanımlık kağıt havlu kullanır. Okul her gece temizlik departmanı tarafından iyice temizlenir ve dezenfekte edilir.

Okul, John Smith’in korona virüsle mücadelede etkili olacağını düşündüğü ve öğrencilerin doğru şekilde takip etmeleri için güvenilebileceği önlemleri almak için yerel sağlık departmanıyla yoğun bir şekilde çalışmıştı.

Bu önlemlere rağmen, bir grup vaka, aynı sınıfı kullanan iki sınıfa bağlandı. John Smith, okulun ihtiyati tedbirlerinin nerede başarısız olduğunu anlamak için bir COVID-19 yüzey testi seti sipariş etti. SARS-CoV-2 için birçok masanın, sandalyenin ve bölümün pozitif test edildiğini keşfetti.

Öğretmenlerle neyin yanlış gittiği hakkında konuştuktan sonra, John Smith birçok öğrencinin kendilerine verilen temizlik solüsyonlarını nasıl doğru bir şekilde kullanacaklarını bilmediğini öğrendi. Yeterli çözüm kullanmıyorlardı ya da çözüm potansiyel patojenleri öldürme şansı bulamadan masaları ve bölmeleri siliyorlardı. Öğrenciler ayrıca, oturduklarında veya ayağa kalktıklarında neredeyse hepsinin dokunduğu temizlik sandalyesinin sırtlarına da bakıyorlardı. Ve öğrencilerin masalarını sterilize etmek için kullandıkları tek tek temizleme solüsyonu şişelerinin hepsinin kirlenmiş olduğu görüldü, çünkü öğrencilerin hiçbiri temizlik ekipmanını temizlemiyordu.

Bu bilgiyle donanmış olan Diyarbakır temizlik şirketleri personelleri, yapılan hataları hesaba katmak için okulun temizlik protokollerini ayarladı. Her ders, temizleme solüsyonunun dersler arasında havayla kurumasına izin vermek için birkaç dakika önce sona erdi. Öğrencilere ayrıca sıraları, bölmeleri, sandalyeleri ve temizlik şişelerinin kendileri de dahil olmak üzere temizlenecek yerlerin bir kontrol listesi verildi.

Son olarak, Diyarbakır temizlik şirketleri personelleri her öğrenciye masalarını temizlemeden önce ve temizledikten sonra kullanmaları için bir şişe el dezenfektanı taşıdı. SARS-CoV-2 için daha ileri testler iki hafta sonra yapıldı ve Diyarbakır temizlik şirketleri personelleri, okulun kirlilik seviyesini yüzde 95’in üzerinde azalttığını buldu.

Koronavirüs için yüzey testi nasıl çalışır?

Yüzey testi daha kolay olamazdı. SARS-CoV-2 yüzey test kitleri , kontaminantları toplayabilen ve laboratuvara teslim edilmek üzere kararlı bir çözümde güvenli bir şekilde saklayabilen kullanıma hazır swablar içerir. İş yeriniz için uygun boyutta yüzey testi kitini seçin, yüzeylerinizi silin, her bir swabı örneklenen alanla etiketleyin ve kiti laboratuvara iade edin. Kitlerin çoğu, ön ödemeli bir gecede nakliye ile birlikte gelir ve laboratuvar sonuçlarına güvenli bir çevrimiçi portal üzerinden birkaç saat içinde ulaşılabilir, bu da size mevcut temizlik protokollerinizin güvenliği ve etkinliği hakkında hızlı ve güvenilir geri bildirim sağlar.

Bir test kiti kullanmak çok kolaydır – en önemli faktör, kontamine olabilecek tüm yüzeyleri temizlemenizi sağlamaktır. Temizleme sırasında gözden kaçan pek çok yer, sürüntü sırasında kolaylıkla gözden kaçabilir. Bu nedenle, işyerinizi test etmeden önce, her odayı incelemek ve nasıl kullanıldığını (sadece nasıl kullanılması amaçlandığını değil!) Ve hangi alanların yüksek riskli olma olasılığı yüksek olduğunu belirlemek iyi bir fikirdir.

COVID-19 yüzey testi ne kadar güvenilir?

Swabları herhangi bir virüs türü için test ederken, yaygın olarak kullanılan iki tespit yöntemi vardır. İlk canlı virüs testi, çoğalıp çoğalmadıklarını görmek için konakçı hücrelerin içinde partiküller yetiştirerek. Bu, testin altın standardıdır, ancak aynı zamanda zaman alıcı, pahalı ve tehlikelidir. Tehlikeli bir virüs yetiştirmek için tehlikeli madde kıyafetleri , biyolojik güvenlik dolapları ve diğer önlemler dahil olmak üzere biyogüvenlik seviyesi 3 laboratuvar koşulları gerekir . Bu, canlı virüs testini, daha hızlı ve daha uygun maliyetli çözümlere ihtiyaç duyan çoğu işletmenin erişiminden uzaklaştırır.

RNA testi, bir sonraki en iyi seçenektir ve işletmeler için en kolay olanıdır. RNA veya ribonükleik asit, bazı virüsler için gen dizisini taşıyan bir nükleik asittir – temelde DNA’nın virüs versiyonudur. Makineler, bu test yöntemini kullanarak, SARS-CoV-2 RNA’yı aramak için swabları tarayabilir ve RNA’nın mevcut olup olmadığına dair anında cevap verebilir. Bu, canlı virüsün kendisinin tespit edildiği veya temizlenen yüzeydeki partiküllerin bir enfeksiyona neden olabileceği anlamına gelmez, yalnızca koronavirüs partiküllerinin (ölü veya diri) temizlendiğinde yüzeyde olduğu anlamına gelir.

Virüs yok edildikten sonra RNA hala tespit edilebiliyorsa, RNA testi ne işe yarar? Tesislerini güvende tutmak isteyen mülk yöneticileri için RNA test sonuçları hala değerli bir araçtır. Bu tür testler, temizleme protokollerini daha iyi yönlendirmek için virüsün birikme olasılığı yüksek olan yüksek riskli alanları hızla belirleyebilir. Ayrıca, asemptomatik bir ana bilgisayar mevcut olduğunda yöneticileri uyaran bir erken uyarı sistemi sağlayabilir. Birkaç RNA testi turu yüzeylerde hiçbir koronavirüs belirtisi göstermezse, aniden yeni bir test RNA için pozitif çıkarsa, bu işyerinde herhangi bir semptomu olmasa bile birisinin virüsü kaptığının iyi bir göstergesidir. Bu, SARS-CoV-2’yi izlemek için yüzey testini önemli bir araç haline getirir.

CANLI VİRÜSRNA TESTİ
Örnekte SARS-CoV-2 olup olmadığını belirleyinEvetEvet
Numunenin bulaşıcı olup olmadığını belirleyinEvetHayır
<24 saat içinde sonuçHayırEvet
Küçük işletmeler için uygun fiyatlı mı?HayırEvet
Yüksek temas alanlarını tespit etmek için yararlı mı?EvetEvet
Devam eden salgını tespit etmek için yararlı mı?EvetEvet

Örnek olay: Çağrı merkezi ofisi

covid-19-korona-virus-lise
covid-19-korona-virus-lise

Jane Doe, bulunduğu yerde 50 çalışandan oluşan üç vardiya ile 24 saat açık bir çağrı merkezini yönetiyor. Personel, uzaktan erişilemeyen hassas finansal verileri işliyor. COVID-19’dan meslektaşlarına yönelik riski azaltmak için, her çalışanın binaya girmeden önce sıcaklık kontrolü yapılır ve Jane Doe birkaç yeni temizlik protokolü uygulamaya koydu.

Her çalışan, enfeksiyon riskini azaltmaya yardımcı olan bölücülere sahip tahsis edilmiş bir odada çalışır ve her personel üyesi binadayken bir maske takar. Tüm çalışanların kendi kulaklıkları vardır ve sabit bir bilgisayar terminalinde çalışırlar. Vardiyalar değiştiğinde, Jane Doe kademeli bir devir teslimi başlattı, böylece çalışanların hem işten ayrılırken hem de işe başlamadan önce iş istasyonlarını sterilize etmek için zamanları oluyor.

Merkezin temizlik personeli, ofisi sterilize etmek için kademeli molalar sırasında çalışanların etrafında çalışır ve haftada bir yüzey temizleme testi yapar. Jane Doe, çağrı merkezi içinde yapılan testlerin SARS-CoV-2 RNA izleri göstermediğini görmekten memnuniyet duyar.

Bir pamuklu çubuk viral RNA için pozitif çıktığında, Jane Doe bu bölmeyi kullanan çalışanları belirleyebilir ve onları karantinaya almak için iki hafta izne ayırabilir, böylece potansiyel bir salgını başlamadan önce yakalayabilir ve tüm çalışanlarını güvende tutabilir. .

COVID-19 yüzey testi için ideal test alanları

Her türlü özel işletme ve halka açık tesis, aşağıdakiler dahil olmak üzere yüzey bakteri test kitlerinin kullanımından yararlanabilir:

 • Sanitasyon ve temizlik şirketleri
 • İç temizlik departmanları
 • Okullar ve kolejler
 • Spor salonları ve dinlenme tesisleri
 • Ofis binaları
 • Oteller
 • Mağazalar

Önemli sayıda insanın düzenli olarak girip çıktığı herhangi bir tesis , mümkün olan en güvenli ortamı sağlamak için temizlik ve sanitasyon protokollerine yüzey testini dahil edebilir . Diyarbakır temizlik şirketleri, yüksek temas noktalarını belirlemenin bir yolu olarak müşterilere yüzey testi sunabilir ve temizlik yöntemlerinin etkili olduğu konusunda müşterilere gönül rahatlığı sağlayabilir.