İstediğiniz Gibi Temizleyin: Detaylı Temizlik Listesi

Hijya Temizlik / Ev Temizliği / İstediğiniz Gibi Temizleyin: Detaylı Temizlik Listesi
Yayınlanma Tarihi: 12 Kasım 202025 Kasım 2020 » Kategori: Ev Temizliği

Evlerini en az altı ayda bir derinlemesine temizleyen Diyarbakırlılardan biri misiniz ? Değilse, bunu kirli küçük sırrınız olarak düşünebilirsiniz. Ancak gerçek şu ki, evinizi istediğiniz sıklıkta temizlememekte utanılacak bir şey yok. Hepimiz meşgulüz ve ailenizle zaman geçirmek, bir sonraki terfiniz için çalışmak ya da sadece rahatlamak için ev işlerini bir kenara bırakmak kolay olabilir. İyi haber şu ki, Diyarbakır temizlik şirketi olarak evinizi istediğiniz zaman temizlemeye başlayabiliriz. Ve siz bunu yaparken takip etmeniz için mükemmel bir derin temizlik listemiz var.

İhtiyaç duyacağınız Diyarbakır temizlik şirketleri lideri Hijya Temizliğin hazırladığı derinlemesine temizlik kontrol listesini okumaya devam edin.

İstediğiniz Gibi Temizleyin: Detaylı Temizlik Listesi
İstediğiniz Gibi Temizleyin: Detaylı Temizlik Listesi

Temel Temizlik Malzemeleri

Evinizde biriken kir ve tozu çözmeye başlamadan önce iş için doğru aletlere ihtiyacınız olacak. Evinizi temiz ve ışıltılı hale getirmek için ihtiyaç duyacağınız en önemli öğelerin listesi burada.

 • Süpürge
 • Paspas
 • Elektrikli Süpürge
 • Mikrofiber bezler
 • Süngerler
 • Eldivenler
 • Pencere veya cam temizleyici
 • Mobilya cilası
 • Çok amaçlı temizleme solüsyonu
 • Karbonat
 • Sirke
 • Eski diş fırçası

Malzemelerinizi topladıktan sonra, konuya inme zamanı!

Oda Oda Derin Temizlik Listesi

Evinizi derinlemesine temizlemenin en kolay yolu, oda oda gitmektir. Bu şekilde, dikkatiniz çok fazla dağılmadan her seferinde bir alana odaklanabilirsiniz. Ayrıca, temizleme sürecini daha küçük, daha yönetilebilir parçalara bölerek daha az bunaltıcı hissettirmeye yardımcı olur. Aslında, tüm derin temizliğinizi bir günde tamamlamanız gerektiğini düşünmeyin. Her hafta yalnızca iki veya üç odaya odaklanmayı seçebilirsiniz, böylece bütün bir Cumartesi gününü evinizi yukarıdan aşağıya ovarak geçirmezsiniz. Sizin için işe yarayan bir rutin bularak, bu temizlik görevlerine ayak uydurma olasılığınız artar.

Mutfak

Eski bir deyişe göre, mutfak evin kalbidir. Ne yazık ki, muhtemelen evinizdeki en kirli alanlardan biridir.

Mutfağınızı düzenli olarak temizlemezseniz sadece lekeler ve kırıntılar oluşmaz, aynı zamanda zararlı bakterilerin gelişmesi için de birinci sınıf bir yere dönüşebilir . Mutfağınızı derinlemesine temizlemek, tezgahları silmek ve yerleri süpürmekten daha fazlasıdır. Bu küçük görevleri her gün yapmaya çalışın ve bir adım daha ileri gitmek için derin temizlik zamanınızı kullanın.

Yılda birkaç kez, buzdolabınızdaki ve dondurucunuzdaki her şeyi tamamen çıkarın. Süresi dolan her şeyi atın, ardından tekrar doldurmadan önce duvarları ve rafları silin. Yılda en az bir kez, buzdolabınızın kangallarını ve havalandırma deliklerini de süpürerek tozu almalısınız. Bu, düzgün çalışmasına yardımcı olur, böylece pahalı bir onarımdan kaçınabilirsiniz. Yiyecekleri pişirirken ve işlerken bulaşmış olabilecek mikropları gidermeye yardımcı olmak için tüm cihazların ve dolapların tutacaklarını dezenfekte etmeyi unutmayın.

Banyolar

Duş perdenize en son ne zaman dikkat ettiniz? Plastik astarı düzenli olarak temizlemeyi veya değiştirmeyi hatırlasanız da, perdenin kendisinin de temizlenmesi gerektiğini unutmak kolay olabilir. Perdenizdeki etikete bakın ve talimatlara göre yıkayın. Oluşan kirleri çıkarmak için aynı anda banyo paspaslarınızı da atabilirsiniz. Banyonuzda fayans varsa, temizlerken harca dikkat etmeyi unutmayın. Harcınızın yepyeni görünmesi için güçlü bir temizleme solüsyonu oluşturmak için su, sirke ve kabartma tozu karışımını bir araya getirin. Fırçayı temizlemek için eski bir diş fırçası kullanın ve gerekirse birkaç ayda bir tekrarlayın. Ayrıca mikropların yayılmasını önlemek için banyodaki dolap ve kapı kollarını dezenfekte etmek isteyeceksiniz.

Yatak odaları

Yatak odanız, düşüp düşmeniz için dinlendirici bir alan olmalıdır. Ancak kirlendiğinde, kendi başına bir kabusa dönüşebilir. Yastık ve nevresim dahil tüm yatak takımlarını tamamen soyun ve yıkayın. Yanlışlıkla hiçbir şeyi mahvetmemek için yıkama talimatlarına uyduğunuzdan emin olun. Yılda iki kez, çok çabuk yıpranmasını önlemek için yatağınızı ters çevirmek isteyeceksiniz. Bunu yaptığınızda, üzerine biraz karbonat serpin ve kokuları emmesi için bir süre bekletin. Ardından temiz, tazelenmiş bir uyku alanı için elektrik süpürgesiyle vakumlayabilirsiniz. Ve odanızda bir tavan vantilatörü varsa, tozunu almayı unutmayın, böylece her gece alerjenleri solumazsınız.

Oturma odası

Ailenizin birlikte vakit geçirmesi için evinizin merkezi merkezlerinden biri olan oturma odası, dağınıklık ve kir için hızla her şeyi yakalayabilir. Ayda bir ya da daha uzun bir süre, kanepelerinizi  temizleyin ve sahip olduğunuz yastıkların üzerindeki örtüleri yıkayın. Çok sayıda elektronik cihazınız varsa, cihazların kendilerinin de tozunu almak ve altlarından toz almak isteyeceksiniz. Elektronik parçalar üzerinde sert temizleyiciler kullanmadığınızdan emin olun. Bunun yerine, en iyi bahsiniz, yumuşak bir mikrofiber bez kullanmaktır.

Çamaşır odası

Dikkatli olmazsanız çamaşır makinenizin küflenebileceğini biliyor muydunuz? Her kullanımdan sonra kapıyı açık tutarak bunu önlemeye yardımcı olabilirsiniz, böylece kuruma şansı olur. Ancak, bir sirke karışımı kullanarak yıkayıcınızı dezenfekte edebilirsiniz ve biriken kirleri temizlemek için kendi kendini temizleme döngüsünü kullanabilirsiniz. Muhtemelen her yüklemeden sonra lif filtresini temizlemeyi hatırlasanız da, inatçı tüyleri çıkarmak için filtreyi ayda bir kez süpürmeyi düşünün. Ayrıca yangın tehlikesine dönüşme riskini azaltmak için kurutucu kanalını yılda bir kez temizlemelisiniz. Ancak, kendinize zarar vermemek veya kurutucuyu kırmamak için bunu çok dikkatli yapmanız gerekir.

Zor İşi Sizin İçin Yapalım

Evinizdeki bu derinlemesine temizlik listesi üzerinde çalışma düşüncesi kulağa ezici geliyor mu? Yardım etmek için Diyarbakır temizlik şirketleri lideri olarak buradayız! Güzel, temiz bir evin tadını çıkarırken hayatınızı yaşamak için daha fazla zamanınız olması için çeşitli temizlik hizmeti paketleri sunuyoruz. Nasıl yardımcı olabileceğimiz hakkında daha fazla bilgi edinmek için bugün bir teklif isteyin .