Ortak Alanları Yönetmek İçin COVID-19 İpuçları

Hijya Temizlik / Temizlik / Ortak Alanları Yönetmek İçin COVID-19 İpuçları
Yayınlanma Tarihi: 10 Kasım 202025 Kasım 2020 » Kategori: Temizlik

Covid-19, özellikle dışarıdayken çevremiz ve ortak alanların temizliği konusundaki farkındalığımızı artırdı. Yüzümüze dokunmamak için elimizden geleni yapıyoruz. El dezenfektanı kullanıyoruz. Ellerimizi sık sık yıkarız. Yüz maskeleri takıyoruz. Ve halka açık alanlarda olduğumuzda, sınırlı yaya trafiği olan temiz alanlar ararız. Alan temiz görünmüyorsa geri dönme konusunda şüpheliyiz! Ve böylece, işletme sahipleri ve tesis yöneticileri yeni gerçekliğimize ayak uydurmak için çalışıyorlar. Açık olmak ve açık kalmak için müşteriler ve çalışanlar temiz bir alanı gözlemlemelidir. Temizlik ve dezenfekte etme, işletmelerin açık ve güvenli kalmasında kritik bir rol oynar. Ve ortak alanlar zordur! Bununla birlikte, burada Covid-19 sırasında ortak alanları yönetmek için 3 ipucu var.

Ortak Alanları Yönetmek İçin COVID-19 İpuçları
Ortak Alanları Yönetmek İçin COVID-19 İpuçları

1. İpucu – Yaya Trafiğinin Özelliklerini Belirleyin

Her işletme farklı çalışır ve binasını farklı kapasitelerde kullanır. Mevcut pandemik koşullar göz önüne alındığında, meşgul ve yavaş dönemleri izlemek kritik olabilir. Şu fikirlere dikkat edin:

 • Günlük yaya trafiği hacmi tutarlı mı? Ya da yaya trafiği belirli günlerde ve / veya belirli saatlerde yoğun mu?
 • Binaya giren ve çıkan sadece çalışanlar mı? Veya binayı kullanan patronlar, müşteriler ve hatta çeşitli müteahhitler de var mı? Ortak alanları dolduruyorlar mı?
 • Özel tesisiniz “riskli” olarak kabul edilenleri (bağışıklığı zayıflamış, bağışıklığı yetersiz, yaşlı, vb.) Destekliyor veya sağlıyor mu?
 • Olası bulaşıcı aktivite meydana gelmesi durumunda, binaya giren ve çıkan kişileri izlemek için bir süreç var mı?

CDC, takip eden kullanıcıları tavsiye eder ve bulaşıcı faaliyetle temasa geçmeleri halinde onları destekler. Bir CDC yayınında, “temas takibi vaka incelemesini takip eder ve COVID-19 gibi bulaşıcı bir hastalığı olan bir kişiye maruz kalmış olabilecek kişileri belirleme, izleme ve destekleme sürecidir” der.

Yaya trafiğinin miktarına, yaya trafiğinin türüne ve kritikliğe bağlı olarak, ortak alanlarınız için uygun temizlik ve dezenfekte döngüleri ile güvenle yanıt verebileceksiniz. Örneğin, tesisinizin bazı bölgelerinin, tesisinizin yalnızca haftalık standart temizlik gerektiren diğer alanlarına kıyasla saatlik temas noktası dezenfekte rotasyonlarını gerektirdiğini görebilirsiniz.

2.İpucu – Yüksek Temaslı Yüzeyleri Belirleyin ve Uygun Dezenfektanlar Kullanın

Binaya kimin, ne sıklıkla girip çıktığını ve demografik kritikliği belirlediğinize göre artık sıkça dokunulan alanları belirleme zamanı. Daha sık ziyaret edilen ortak alanların daha yüksek potansiyel mikrop aktivitesine sahip olma olasılığı daha yüksektir. Bu nedenle, değerlendirdiğiniz faaliyete yanıt olarak ortak alanları temizlemek ve dezenfekte etmek çok önemlidir . Binanıza özgü yüksek temas noktası alanlarını analiz etmenin harika bir yolu, ‘ziyaretçi olarak’ dolaşmaktır. En baştan başlayın: Kapıyı açın, bir rozeti kaydırın, resepsiyon görevlileriyle konuşun, bir sandalyeye oturun, bir dergi alın, bir içki alın, vb. Daha sonra, bu yüksek temas noktalarının listesini yazın ve öyle olduğundan emin olun uygun şekilde temizlenir ve dezenfekte edilir.

Ek olarak, başka bir yol, yüksek trafik dönemlerinde kullanıcı etkinliklerini gözlemlemektir. Yüksek temas yüzeyleri olarak sunulan özellikler sizi şaşırtabilir! Örneğin, çocuklar genellikle çok fazla dokunma aktivitesi olmayan bir alana mı çekiliyor? ‘Kimsenin gerçekten kullanmadığını’ düşündüğünüz ama gerçekten kullanıyorlarmış bir yandan giriş veya çıkış var mı? İnsanlar atipik olarak değerlendirilebilecek mobilyalara veya masalara mı yaslanıyor?

Bu gözlemlere ek olarak, COVID-19 sırasında ortak alanları yönetmek kesinlikle aşağıdakileri sterilize etmeyi gerektirecektir:

 • Kapı kolları
 • Kapı ve Dolap Kolları; itme çubukları
 • Işık Anahtarları
 • Çekmeceler
 • Buzdolabı ve Mikrodalga Kapılar
 • Sandalye Kolları
 • Tüm mini mutfak ve yemek alanı dokunmatik yüzeyler
 • Tüm banyo dokunma yüzeyleri
 • Klavye ve fareler
 • Konferans odası temas noktaları
 • Asansör düğmeleri
 • Çeşmeler içmek

Listenizi derledikten sonra, her alan için uygun temizlik maddesini belirleyin. Uygun kurallar şunlardır:

 • Her zaman EPA Kayıtlı Aracıları kullanın ve temizleme yöntemleri konusunda CDC protokollerini izleyin.
 • Gerektiğinde daima eldiven ve uygun PPE (Kişisel Koruyucu Ekipman) kullanın.
 • Çalışanlara daima hangi ajanların seyreltilmesi gerektiği ve bunun üretici yönergelerine göre nasıl yapılacağı konusunda talimat verin.

3. İpucu – COVID-19 Sırasında Ortak Alanları Yönetmek İçin Bir Diyarbakır Temizlik Şirketi Kullanın

Haftalık, günlük ve kesinlikle saatlik dezenfeksiyon, iş üretkenliği ve temel hedeflerden uzaklaşabilecek büyük bir görevdir. Temizliği güvenilir, deneyimli bir ticari temizlik şirketine yaptırmak size gönül rahatlığı ve odaklanma yeteneği sağlayabilir. Ticari bir temizlik satıcısı satın alırken, bu:

 1. EPA tescilli temizlik maddelerini kullanarak ve CDC Yönergelerine uygun, temizleme süreçlerinde ve eğitimlerinde deneyimlidir.
 2. Bulaşıcı aktivite için acil durum müdahalesi sağlamak için Standart Çalışma Prosedürlerine sahip.
 3. Resmi iletişim hatları sağlama ve son derece duyarlı olma yeteneğine sahip.

Diyarbakır Temizlik Şirketi Hijya Temizlik – Deneyimli Temizlikçiniz

COVID-19 sırasında ortak alanları yönetmenin önemini anlıyoruz! Emeklilik toplulukları, tıbbi ofisler ve yüksek trafikli ortak alanlar gibi kritik sektörlerde bunu yaparken kanıtlanmış deneyimlerimiz var . Kişiselleştirilmiş yaklaşımımız, sterilize etme ve dezenfekte etme ihtiyaçlarınızı nasıl karşılayacağımızı özelleştirmenize olanak tanır.  Bugün bizimle iletişime geçin ve tercih ettiğiniz sterilizasyon şirketi olarak özel programınız üzerinde çalışmaya başlayalım!